soul with a twist's Blog

Marvin Gaye

with one comment

Dziś mamy 2 kwietnia, 2010 roku i tego właśnie dnia przypada 71 rocznica urodzin amerykańskiego piosenkarza muzyki soul, którego wszyscy znamy jak Marvin Gaye.

Nie będę rozpisywał się za  dużo, bo nie słowa są tutaj ważne, tylko muzyka. Przypomnę tylko, że Marvin Pentz Gay, Jr. urodził się w Waszyngtonie. Wczesny sukces osiągnął już w latach 1962 – 1966 takimi piosenkami jak „Stubborn Kind of Fellow”, czy ”How Sweet It Is (To Be Loved By You).

Lata 1967 – 1970 to te, w których nagrywał duety z Tammi Terrell, m.in. „Ain’t No Mountain High Enough” czy „Your Precious Love”. „I Heard It Through the Grapevine” również zrodziło się właśnie w tych latach.

W 1971 roku wyszedł album ”What’s Going On”, z którego tytułowa piosenka okupowała pierwsze miejsce listy Billboard R&B przez 5 tygodni. Single takie jak „Mercy Mercy Me (The Ecology)” i „Inner City Blues (Make Me Wanna Holler)” również okazały się hitami. Album “What’s Going On” przez wielu krytyków, jak i fanów uważany jest za jeden z najważniejszych krążków, jeżeli chodzi o muzykę soul.

Wydany w 1973 roku album „Let’s Get It On” jak i kolejny z 1976 roku krążek ”I Want You” tylko potwierdziły, jak wielkim i utalentowanym muzykiem Marvin Gaye był. Piosenka ”Let’s Get It On” stała się jednym z największych hitów Marvina. Te dwa krążki są również uważane z jedne z najlepszych, jakie kiedykolwiek wydano w muzyce soul.

Później przyszedł lekki spadek formy. Po wypuszczeniu kolejnego albumu ”Here, My Dear”. Płyta nie uzyskała tak wielkiego sukcesu komercjalnego jak poprzednie albumy. Początek lat osiemdziesiątych przyniósł również rozpad ”związku” z wytwórnia Motown, dla której nagrywał przez tyle lat.

Rok 1982 roku przyniósł album ”Midnight Love”, którego pierwszy singiel ”Sexual Healing” stał się stał się wielkim hitem. Album również przywrócił komercyjny sukces dla artysty.

Może sukces okazał się zbyt wielki, bo w roku 1983 po zakończeniu trasy Marvin zaczął się izolować od reszty świata, obawiając się zamachów na jego życie. Następnie wprowadził się do domu rodziców, gdzie niestety podczas jednej z kłótni między rodzicami kiedy próbował interweniować, został śmiertelnie postrzelony przez swojego ojca. Marvin zmarł 1 kwietnia, 1984 roku.

Wczoraj właśnie minęła 26 rocznica śmierci, a dziś 71 rocznica urodzin. Dziwnie się to wszystko ułożyło, ale dostaliśmy bardzo dużo w trakcie 40 letniego życia tego artysty. Jego muzyka jest obecna do dziś, a wielu artystów właśnie wzoruje się na Marvinie. Myślę, że tak utalentowanego człowieka nie da się zapomnieć. Inspiracja jego tekstami, muzyką, nawet prezencją sceniczną jest obecna po dziś dzień. Mi zostaje tylko podziękować za te wszystkie muzyczne perełki i dalej cieszyć się tym co po sobie zostawił tak wielki artysta, muzyk znany wszystkim jako Marvin Gaye.

Reklamy

Written by soulwithatwist

Kwiecień 2, 2010 @ 3:05 pm

Napisane w Music

Tagged with , , ,

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Ostatnio właśnie odkurzyłam sobie muzykę Marvina i taki niesamowity talent… z jaką on łatwością wykonywał na żywo te swoje piosenki, magia. Dla mnie współczesnym Marvinem, let’s say, jest trochę Maxwell… 🙂

    Powodzenia w bloggowaniu:) Bede komentować i podkradać info;p

    Wik

    Kwiecień 9, 2010 at 10:31 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: