soul with a twist's Blog

Guru (1962 – 2010)

with one comment

Keith Elam, znany wszystkim fanom hip hopu jako Guru urodził się 17 lipca 1962 roku w bostońskiej dzielnicy Roxbury, w Stanach Zjednoczonych. Jego imię oznacza Gifted Unlimited Rhymes Universal.

Znany jest przede wszystkim jak członek i założyciel duetu hip hopowego pod nazwą Gang Starr, które powstało w 1987 roku. W latach ’90 skład ten wydał dwa kultowe albumy: ”Step In the Arena” i ”Daily Operation”, które przyniosły im spory rozgłos w środowisku hip hopowym, niosąc ze sobą ogromna rzeszę zwolenników nie tylko w Bostonie, ale również z Nowego Jorku.

W 1993 roku , wydał swój pierwszy solowy krążek ”Jazzmatazz, Vol. 1”. Na albumie można usłyszeć kolaboracje z m.in. Donaldem Byrdem, N’Dea Davenport i Royem Awersem. Za to na drugiej płycie ”Jazzmatazz, Vol. 2: The New Realisty” możemy usłyszeć takich gości jak Ramsey Lewis, Branford Marsalis czy Jamiroquai.

Sam zainteresowany jednak twierdził, że jego prawdziwy oficjalny solowy album ukazał się dopiero w roku 2005 pod nazwą ”Version 7.0: The Street Scriptures” nagrany z pomocą przyszłego współpracownika MC Solara(nie mylić z francuskim raperem). Krążek ten jednak okazał się sporym rozczarowaniem i nie zachwycił ani fanów, ani krytyków muzycznych.

Ostatnimi projektami Guru były czwarta część serii “Jazzmatazz”, w całości wyprodukowana przez Solara i wydana w czerwcu 2007, jak i ”Guru 8.0: Lost And Fund”, które ukazało się 19 maja 2008(za którą również odpowiada Solar). Fani jednak do końca wierzyli, że Gang Starr jeszcze coś wydadzą, ale niestety doczekaliśmy się tego, bo właśnie 19 kwietnia 2010 roku Guru zmarł po długiej walce z rakiem.

Ostanie lata życia Guru, jego współpraca z Solarem są owiane tajemnicą. Środowisko hip hopowe, w tym ludzie, którzy dobrze znali Guru, m.in. DJ Premier nie ufają Solarowi i obwiniają go właśnie za odcięcie się Guru od swoich korzeni, znajomych, rodziny, itd. Sprawa jest naprawdę zawikłana i jak czyta się ”list pożegnalny” Guru to nie che się wierzyć, że został on napisany przez niego. Wszyscy uważają, że Solar maczał w tym palce i sporo ludzi, w tym rodzina domaga się wyjaśnień od Solara. List możecie przeczytać TUTAJ.

Ja sam też jakoś nie kupuję tych informacji, które Solar podawał jak Guru był w śpiączce jakiś czas temu i zupełnie nie kupuję tego całego listu. Na szczęście Guru pozostawił po sobie dużo dobrej muzyki, więc nie pozostaje mi nic innego jak zostawić Was z kilkoma kawałkami, w których Guru dzielnie się udzielał.

Rest In Peace Guru

Reklamy

Written by soulwithatwist

Kwiecień 21, 2010 @ 9:37 am

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Ech*j i już. Szkoda człowieka i ARTYSTY.

    Wik

    Kwiecień 27, 2010 at 1:22 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: